Červen 2006

Mix obrázků

23. června 2006 v 9:35 GALERY

Iron Maiden

21. června 2006 v 11:21 | petosmaiden.blog.cz |  KAPELY A JEJICH VZNIK

Iron Maiden Jak to všechno bylo

Tato britská HEAVY METALOVÁ skupina byla založená roku 1977. Steve Harris založil Iron Maiden uprostřed punkového vření londýnské čtvrti East End. Chtěl hrát dobrou, energetickou a nabitou hudbu. Název Železná panna si dali podle středověkého mučednického zařízení. Skupina prošla mnoha změnami a ustálila se až kolem roku 1979. Nejlepší dobu prožívala skupina v sestavě: Bruce Dickinson- zpěv, Janick Gers- kytara, Dave Murray- kytara, Steve Harris- basová kytara, Nico McBrain- bicí. Harris odmítl lákavou nabídku na koncerty a nahrávací smlouvu, protože byla podmíněna přeměnou Iron Maiden na módní novovlnou kapelu. Místo toho skupina na vlastní značce vydala EP Soundhouse Tapes, která se celkem slušně prodávala. V prosinci 1979, v důsledku množících se náznaků, že nová vlna začíná ztrácet dech, angažovala skupinu firma IMA. SP Runing Free se dostala do britské Top30 a dovedla Iron Maiden k živému vystoupení v televizním programu BBC. V květnu 1980 začínala koncerty skupinám jako Judas Priest a další, což se projevilo tím, že jejich debutové album se v britském žebříčku objevilo hned na 4.místě. Tento úspěch vedl k jejich samostatnému britskému turné. LP Killers znamenalo mezinárodní převrat. Vyšlo v lednu 1980 a zbytek roku strávila skupina na rozsáhlém mezinárodním turné. Zdálo se, že skupina odstartuje mezi superhvězdy, když najednou oznámil odchod zpěvák Paul Dianno. To, co mohlo znamenat zničující úder, však vyústilo do ještě silnější sestavy tím, že mikrofon převzal Bruce Dickinson. V květnu 1982 se objevila vynikající LP The Number of the Beast, za ní následovalo další velké světové turné. Roku 1983 vystřídal na LP Piece of Mind Bura za bicími Nicko McBrain.Další rok se skupina vydala na obrovské světové turné- 26 krajin, 322 dní, 200 koncertů, kterého byl výsledek i prodejně velmi úspěšné živé album. SP Runing Free hitové video zachycující jejich nenapodobitelný akustický příval, zajímavé texty i silné melodie. O tom, že Iron Maiden mají agresivní zvuk s dávkou tvrdosti, svědčí i 40 zlatých a platinových desek. Za šestého člena skupiny je považován maskot EDDIE. V roce 1993 oznámil Bruce Dickinson odchod ze skupiny. Skupina si po dlouhém hledání našla zpěváka Blaze Baylyeho. Se skupinou natočil dvě alba - The X factor a Virtual XI. Po pěti letech své sólové dráhy se rozhodl vrátit Bruce zpět do skupiny. Sebou vzal zpátky i kytaristu Adriana Smitha. V roce 2000 vydali IRON MAIDEN album Brave New World a dále živé album Rock in Rio(2002).

Cradle of Filth

16. června 2006 v 10:10 | zdroj:www.Cradle of Filth.wz.cz |  KAPELY A JEJICH VZNIK
Historie o legendární kapele Cradle of Filth. Kapela známá frontmanem Dani "Filthem", se svým jedinečným hlasem, skřekotem, growlingem či temným šepotem, a střídáním svých členů. Mnoho problémů se sestavou zapříčinilo, že na mnoha albech nejsou stejní členové, což dává nahrávkám originalitu.
Kapela vznikla jednoho krásného léta roku 1991 v Anglickém Suffolku. V té době měl "maličký" Dani 18 roků. Dal se dohromady s Paulem Ryanem (kytara) a Johnem Richardem (basa). 1992 vydali první album s titulem Invoking the Unclean, u bicích sedí Darren. Další demo Orgiastic Pleasures vyšlo téže roku, zahrál si také druhý čerstvý kytarista Robin Graves. Poté se Robin rozhodl odejít, ale vrátil se po odchodu basáka Johna. Pak přišli do kapely bratři, kytarista Paul Allender a klávesák Benjamin Ryan. V nové sestavě vydali koncem roku 1993 jejich nejlepší demo Total Fucking Darkness. Sestavu tedy tvořili: Dani (vokály), Paul Allender (Kytara), Paul Ryan (Kytara), Robin Graves (Basová kytara), Darren (Bicí), Benjamin Ryan (klávesy). Dema jsou něco mezi black a death metalem. Všechny vyšly na kazetách.

Po nahrání Total Fucking Darkness podepsali smlouvu s Cacophonous Records. Roku 1994 vydali první album The Principle of Evil Made Flesh. Album mělo velký úspěch, prodalo se 300 000 kopií. Jedná se o black metalové album. V hojné míře používali klávesy, které doplnily skvělé melodie. Lze slyšet i ženský vokál. Sestava byla stejná až na bubeníka, Darrena vystřídal Nicholas Barker. Všechno dobré má ale své stinné stánky, v kapele nastaly problémy.
Píše se rok 1996. Odchod bratrů Ryanů a Paula Allendera. Vystřídali je Stuart Antsis (kytara), Jared Demeter (kytara) a Damien Gregori (klávesy). CoF mají problémy s firmou Cacophonous Records, kteří je "trošku vyžrali", řešili to soudní cestou. Později vydávají album Vempire or Dark Fearytales in Phallustein. Obsahuje 6 skladeb, jedna z nich je čistě klávesová, jedna obšlehnutá a další překopaná z Principle. Zdálo se, že tohle album bude nezdařilé, ale opak je pravdou, nějakým způsobem to vše do sebe pasuje a zní dokonale. Původně bylo myšleno jako EP, ale vyklubala se z něj řadovka aby se vyvlékli ze smlouvy od CR. Sestava na albu je tedy: Dani (vokály), Stuart Antsis (kytara), Jared Demeter (kytara), Robin Graves (basová kytara), Nicholas Barker (bicí) a Damien Gregori (klávesy).
Ve stejném roce se spojili se společností Music For Nations. Kytaristu Jareda vystřídal Gian Pyres. A také vydali snad nejdůležitější album ve své kariéře, Dusk… And Her Embrace je nazýváno. Jak Dani řekl, je to čistě black metalová záležitost, jejich první pokus o jakousi trilogii, která se točí výhradně kolem vampyrismu. Je považováno za nejlepší jejich výtvor, získali si díky němu masy posluchačů. Je to skvělé dílko, není co dodat.
1997 odchází Damien, u kláves ho následuje Lecter Smith. Vydávají album Cruelty And The Beast, dílo o Hraběnce Elizabeth Bathory (více v sekci Bathory a Čachtice, jejím sídle). Dani o tomhle albu řekl: "Byla to taková pohádková nahrávka. Právě tahle věc nám dopomohla tam, kde teď jsme. Album i následné velké turné bylo mimořádně úspěšné." Velký ohlas také sklidily děsivé fotky ve zdařilém bookletu. Na albu si zazpívala hororová herečka Ingrid Pitt (skladba Bathory Aria, taky je na bookletu)
Návštěva ve Vatikánu jim zapříčinila krátký pobyt ve vězení, což jim jen udělalo reklamu a zvýšilo prodej alb.
Začali připravovat horor Cradle of Fear (více v jeho sekci).Hned poté vyšlo EP "From The Cradle to Enslave"(1999). Obsahovala velice zdařilou stejnojmennou skladbu, ke které byl natočen videoklip. Ale nejdřív, jak už je zvykem, nastaly problémy v sestavě. Odešli Nicholas Barker, Stuard Antis a Lecter Smith. Damien Gregori a Paul Allender se vrátili, přibyl bubeník Adrian Erlandsson, který CoF už neopustil. Na klávesy chvíli hrál Mark Newby-Robson, kterého hned vystřídal Martin Powell, který je rovnež s Paulem u CoF až doposud. Sestava na From The Cradle to Enslave je: Dani Davey (vokály), Stuart Anstis (kytara), Gian Pyres (kytara), Robin Graves (basa), Lecter Smith (klávesy), Was Sarginson (bicí - 1,3,4), Adrian Erlandsson (bicí - 2,5) a Nicholas Barker (bicí - 6).
Píše se rok 2000. Vychází album Midian, je úspěšnější, než doufali. Jak kritici, tak fanoušci ho velmi dobře přijali. Ve stejné době byl natočen film Cradle of Fear. Sestava na Midianu je: Dani (vokály), Paul Allender (kytara), Gian Pyres (kytara), Robin Graves (basa), Martin Powell (klávesy) a Adrian Erlandsson (bicí).
2001 vychází Bitter Suites To Succubi. Obsahuje několik předělávek a zbytek materiálu z předchozího alba. Sestava je stejná, což je trochu zarážející J. V té době jim vypršela smlouva s Music For Nations.
Později vychází DVD Heavy Left Handed and Candid (živý záznam z koncertu z Nottinghamu, hodinový dokument a nějaké bonusy).
2002 odchází Robin Graves. Lovecraft & Witch Hearts, dvojalbum je na světě, obsahuje hlavně remixy a předělávky. Později Live Bait For The Dead, také dvojalbum. Na prvním CD je koncert z Nottinghamu, na druhém mixy. K CoF přichází David Pybus.
Gian Pyres odešel od kapely, z důvodu svatby. Ihned začali shánět náhradu, ale nakonec si vystačili sami, Martin, jak řekl, také umí hrát trochu na kytaru. CoF uzavírají smlouvu se Sony Music. V březnu 2003 vydávají album Damnation And a Day. Na tvorbě se podílí 32 členný sbor a maďarský orchestr. Dani se při psaní inspiroval biblí. Názory na album jsou odlišné, ale podle mě je to skvělé album. Už jen booklet vypadá skvěle.
Ke kapele jako druhý kytarista přichází James McIlroy, v září 2004 vychází album Nymphetamine u nové nahrávací společnosti Roadrunner Records (Sony jim neseděl, šli radši k menší společnosti). Je to zdařilé dílo, jen možná trochu změkčilé. Byl natočen videoklip ke skladbě Nymphetamine fix, která se objevila na sound tracku Resident Evil 2.