Červenec 2011

Assesor/Assessor

4. července 2011 v 10:51 | http://www.assessor.cz/Historie |  KAPELY A JEJICH VZNIK

Historie

Píše se rok 1989,kdy se po pádu režimu do popředí hudební scény dostávají do té doby undergroundové metalové styly jako thrash, death, black, což je podnětem ke vzniku řady hudebních těles tohoto zaměření. Skupina ASSESOR(soudní přísedící) je toho dokladem a brzy se dostává se svojí tvorbou do první linie českého extrémního metalu.
Zatímco českému metalu vládly díky demo nahrávkám skupiny Törr, Debustrol, Root, Kryptor či Krabathor, vesměs na sebe upozornivší na památných Death Metal Session, Assesor svého věhlasu dosáhl především po vydání LP Invaze. Na jaře 1990 to byla právě tato deska, která předběhla Armageddon od Törru a Thrash the trash od Arakainu a byla první nářezničinou, která na území bývalého Československa vyšla.
O obal se postaral Evžen Hanzalík. Perokresba zachycuje umělce v kutně hrajícího na kosti, za ním tři postavy v kápích a nad nimi andílky s netopýřími křídly.Tuto originální desku tehdy stvořili muzikanti mající za sebou hraní v poměrně známých seskupeních: Michal Roháček - zpěv (ex-Kryptor), Jarda Pracna - kytara (ex-Orient, ex-Moriorr), Slávek Brada - basa (ex-Projektil, ex-Moriorr) a Karel Jenčík - bicí a zpěv (ex-Arakain, ex-skupina F.R.Čecha, atd.). Skladby na "Invazi" vychází z materiálu, který psal Jarda původně pro Moriorr a Michal je nově přetextoval.LP bylo nahráno ve dnech 21.2.- 2.3.1990 v soukromém studiu na pražských Vinohradech v hudební režii L.Hrádka. Pod etiketou spol.Globus Internacionál vychází na podzim téhož roku v nákladu 20.000 výlisků. Distribuce probíhá pouze na území hl.města a středočeského kraje,což nijak neovlivní fakt,že během 14dnů je tento náklad rozprodán. V této příznivé situaci se nepochopitelně zachová nahrávací společnost a nezajistí další rozšíření nákladu tohoto LP. Namísto toho se čeká téměř další rok na vydání stejného materiálu tentokrát na nosičích CD. Assesor vyjíždí na propagační tour po Česku s doprovodnými kapelami Brian a dívčím bandem Loreta. Z této doby jsou již legendou živá vystoupení na pražském Staroměstském náměstí, přímo na schodech Husova památníku, v rámci předvolebního mýtingu ODS. Televizní záběry rozhorčených volebních manažerů stahující vokalistu Michala z podia, ze slovy "Vy nechcete aby ODS vyhrálo volby?" tenkrát proběhly všemi médii. A nebo megakoncert v rámci boje proti Aids v hokejové aréně Eden ve společnosti takových uměleckých "veličin" jako I.Bartošová, či homogroup UNO.
Vrcholem pak mnělo být vystoupení Assesoru na pražské tenisové Štvanici po boku německých legend Running Wild. Byl to první koncert takovéto zahraniční metalové veličiny na našem území. V této době však z osobních důvodů odchází kytarista Jarda Pracna a úlohy předskokana se na Štvanici ujímá skupina Kryptor.
Ve světle těchto událostí dochází k personálnímu zemětřesení, Michal se Slávkem odcházejí a zkoušejí štěstí v death metalové Tortuře, Jarda pověsil kytaru na hřebík a Karel s novými spoluhráči ještě chvíli Assesor táhl v poněkud umírněnějších, heavy metalových sférách - ale ani tato sestava neměla dlouhého trvání. Snad pod vlivem comebacků Moriorru či Kryptoru zkusil Jarda na jaře 2006 kapelu oživit, ale po pár nepříliš povedených koncertech chytil laso od Moriorru a za Assesorem se opět zavřela voda.
Až v roce 2009 dochází k opětovnému zmrtvýchvstání a ve složení: Jarda Pelán - kytara, zpěv; Víťa Rampas - bicí, Richard Abraham - basová kytara, Jarda Pracna - kytara a Michal Roháček - zpěv kapela začíná úspěně tvořit a objevuje se na řadě významných hudebních akcí.
Píše se rok 2010 a Assessor (dochází k úpravě názvu) má připraven nový materiál, který hodlá v nejblišší době vydat na CD.